prohlizeni-auta

7 tipů při výběru ojetého auta, které se nevyplatí podceňovat

20. 8. 2020
|
Délka čtení: 10 min.

Už dlouho sníte o vlastním plechovém miláčkovi, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které můžete jeho koupi obětovat? Pak se budete pravděpodobně dívat na ojetá auta. Abyste nekupovali zajíce v pytli a svého rozhodnutí následně nelitovali, je dobré vědět, jak koupit ojeté auto, na co se při jeho výběru a koupi zaměřit, a které detaily nepodcenit. Přinášíme vám rovnou sedm tipů.

Tip č. 1: Pozor na tachometr a „omlazení“ automobilu

Asi každý řidič touží po autě, které má „nalítáno“ pokud možno co nejméně kilometrů. Informovat o skutečném stavu by měl tachometr. Proč píšeme, že by „měl“? Důvodem je to, že v neseriózních prodejnách se můžete setkat s tachometry přetočenými. Podle aktuálních statistik se dokonce odhaduje, že jen v Česku má 42 % vozidel přetočený stav tachometru a každý čtvrtý automobil je úředně omlazen. Skutečnou historii se tak vyplatí ověřit na speciálních online platformách, kde se dozvíte informace o najetých kilometrech i roku výroby.

  • Zajímáte se, kde koupit ojeté auto? Sázkou na jistotu jsou prověřené autoservisy s dlouhou historií a řadou spokojených zákazníků.

Tip č. 2: Zajímejte se o původ vozidla

Statistiky jsou neúprosné a říkají, že každých 50 minut je v ČR odcizen jeden automobil! Navíc se sem dováží řada vozidel odcizených v zahraničí. Před koupí je proto dobré ověřit si, zda jste nekoupili kradený vůz, který vám policie může kdykoli zabavit. Pokud například kupujete vozidlo ze zahraničí, nechte si jeho původ ověřit specializovanou firmou. Zadarmo to pravděpodobně nebude, získáte ale jistotu, že jste nekoupili předmět trestné činnosti.

Tip č. 3: Zkontrolujte základní identifikátory vozidla

Laickou kontrolou lze zjistit o vozidlu mnohé. Podle identifikátorů třeba poznáte, zda kupujete vůz s parametry, které jsou uvedeny v technickém průkazu (TP), a zda opravdu kupujete vozidlo, které je v něm uvedeno. Může se totiž stát (a často se to také děje), že koupíte vozidlo dovezené ze zahraničí jako havarované, ze kterého byly použity doklady, vyříznuta část plechu s vyraženým VIN a identifikační štítky. Tyto mohly být následně umístěny do vozidla odcizeného. Auto tak bylo přihlášeno na doklady ze zahraničí a vy v podstatě kupujete kradené vozidlo

Tip č. 4: Prověřte „rodné číslo“ automobilu

Rodným číslem je v tomto případě myšlen tzv. VIN kód. Ten musí za každé situace souhlasit s údaji v technickém průkazu. Kód většinou najdete vyražený v motorovém prostoru (např. na krytu tlumiče, tzv. klobouku), na přepážce mezi motorem a kabinou vozu, na podlaze nebo v zavazadlovém prostoru. Zkontrolujte, jestli není pozměněn, neodborně přeražen nebo jestli někdo nemanipuloval s dílem, na kterém se VIN kód nachází.

  • Náš tip: Pokud kupujete automobil, který má VIN kód vyražený pod čelním sklem, zkontrolujte i ho. Jeho výměna a zfalšování je náročné, ne však nemožné.

Tip č. 5: Věnujte pozornost typovému štítku

Typový štítek nejčastěji najdete v motorovém prostoru nebo na sloupku vozidla. Sedět by měl s TP, proto se vyplatí ho zkontrolovat, ještě než si vůz odvezete domů. Pokud štítek chybí, je poškozený nebo neoriginálně uchycený, opět se zvyšuje pravděpodobnost, že s vozidlem není něco v pořádku. Problémem může být původ, ale třeba i havárie. Pokud štítek úplně chybí, registrační místo takový vůz nemusí přihlásit.

Tip č. 6: Typ a výrobní číslo motoru mnohé napoví

Zaměřte se na blok motoru, kde byste měli najít jeho typ a výrobní číslo. Také tyto údaje by měly sedět s TP (vydaným od 1. 7. 2001). Opět by vás mělo zajímat, zda s vyraženými čísly někdo nemanipuloval. Pokud by bylo číslo motoru poškozené, vyrezlé nebo nese razná plocha stopy úprav, automobil v žádném případě nekupujte!

Tip č. 7: Zajímejte se o stáří bezpečnostních pásů

Údaje na nich uvedené vás totiž mohou informovat o skutečném roku výroby automobilu. Datum výroby bezpečnostního pásu může mít různé formy (od přímého natištění data až po jednoduché zakódování do řady čísel). Najdete ho proto buď na látkové nášivce, nebo plastovém štítku v dolní části, v místě ukotvení bezpečnostního pásu. Samotné znaky pak mohou být natištěny na látce či vyraženy do plastového štítku.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    27. února 2024|Jana Březinová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
    13. února 2024|Jana Březinová
    Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

    V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • pohonne-hmoty
    24. ledna 2024|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

  • 10. ledna 2024|Jana Březinová
    Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

    Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

  • Auto po autonehodě
    28. prosince 2023|Jana Březinová
    Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

    Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

  • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
    30. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak vybrat první auto

    Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    24. listopadu 2023|Petr Woff
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.