Získejte nejlevnější povinné ručení
Porovnat povinné ručení
Porovnáváme nabídky těchto společností

Bude se povinné ručení zdražovat?

Za poslední dva roky ceny povinného ručení vzrostly o desítky procent. Na rozdíl od roku 2012 a dříve, kdy byly ceny povinného ručení považovány za velmi nízké. Situace však byla dlouhodobě neudržitelná a dlouho slibované navýšení cen nakonec popohnal nový občanský zákoník a další změny, které s povinným ručením a jeho cenou úzce souvisely.

Vyšší náklady znamenají vyšší pojistné

Ke zdražování povinného ručení nyní dochází každým rokem. Prvními důvody byly změny ve vyplácení odškodného a zavedení poplatku záchranným sborů - hasičům za každý jejich výjezd k dopravní nehodě. Nově také musí pojišťovny platit poplatky do Fondu zábran a od letošního roku jim byly zvýšeny příspěvky do garančního fondu, z něhož jsou hrazeny škody způsobené nepojištěnými vozidly.

Všechny uvedené poplatky a také vyšší vyplácené odškodné zvedly náklady pojišťovnám a to dosti výrazně. Není tedy divu, že pojišťovny přistoupily ke zdražování povinného ručení, když už předtím se jim nijak nevyplácelo.

Nižší ceny drží dole konkurence

Pojišťovny by samozřejmě rády zvedly ceny povinného ručení ještě více. Při zemi je naštěstí drží poměrně velká konkurence a také nespokojenost zákazníků, kteří již nyní s navyšováním pojistného mají problémy. Všeobecně platí, že řidiči dávají přednost nízkým cenám, a pokud jim jiná pojišťovna nabídne lepší cenu, nebojí se přestoupit.

Chci porovnat nabídky